EBEVEYNLER İÇİN PSİKOTERAPİ

Ebeveynlik pek çok iniş ve çıkışı içeren zor bir süreç olabilir. Çocuk yetiştirirken çeşitli sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuzun gelişimsel süreçleri, kaygıları, okul başarısı ile ilgili konularda nasıl bir yaklaşım izlemeniz gerektiği konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz.

Bu süreçte çocuğunuza ve ailenin diğer fertlerine doğru yaklaşımınızın nasıl olması gerektiği, çocuğunuza yönelik uygun davranışın ne olduğu, çocuğunuzun değişen ihtiyaçları, aile fertleri arasındaki ilişkileri nasıl dengede tutmanız gerektiğiyle ilgili, ev iş dengesini kurmakla ilgili zorlandığınız veya kendinizi yetersiz hissettiğiniz zamanlar olabilir. Deneyimlediğiniz tüm bu zorluklar sizde çaresizlik, kaygı ve mutsuzluk gibi duygulara yol açabilir.

Ebeveyn danışmanlığı terapi sürecindeki çocukla birlikte olabilir veya tek başına bir süreç olarak da ilerleyebilir. Bir ebeveyn olarak kendinizde gelişime açık olduğunu gördüğünüz becerilerinizi geliştirmek, uygun yaklaşımları hayatınıza ve ailenize adapte edebilmek, hayattaki sorumluluklarınız arasında bir denge sağlayabilmek için terapinin faydası olacaktır.

 

EBEVEYNLER İÇİN BESLENME

Ebeveynlerin birçok konuda olduğu gibi beslenme konusundaki tercihleri çocukları veya diğer aile bireylerini etkilemektedir. Anne – babanın yoğun olarak tükettiği besin çeşidi, hazırladıkları yemekler,  sofra alışkanlıkları çocukların yönelimlerini şekillendirmektedir.

Evde pişen yemeğin olmaması, sürekli kapalı paketli ürünlerin satın alınması, hazır yemeklerin siparişleriyle beslenen bir aile yapısı sağlığa dair ciddi tehlikelere da kapısını aralamaktadır.

Yaprak Terapi ekibi olarak diyet hizmetlerimizde aile içi beslenme çeşidi, düzeni, alışkanlıkları, porsiyon kontrolünün yeterli ve dengeli oluşturulmasını hedefliyoruz. Çocuğunuzun gelişim süreçlerine uygun şekilde beslenmesi, tüm ailenin ihtiyaçlarını karşılayacak öğünlerin hazırlanması için bir diyetisyen desteğinin faydası olabilir.

Ebeveynler aile temelinin dinamikleridir. Siz anne babalar, gelecek nesillerinize sağlığa dair her şeyi emanet edin.